polska pomoc PL

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLSKO - GRUZIŃSKIE CENTRUM WSPIERANIA I PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player

Szukaj nas... PL

    

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Gospodarcza współpraca z Gruzją nabiera rozpędu

075Między 22 a 28 stycznia województwo podkarpackie gościło delegację samorządowców z gruzińskiego Regionu Kachetia oraz przedstawiciela Parlamentu Gruzji. Wizyta ta miała na celu prezentację województwa podkarpackiego, a także związana była z omówieniem szczegółów dalszej współpracy w zakresie gospodarczym i turystycznym obu regionów. Podczas spotkań omówione zostały nowe inicjatywy, które zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku, w tym organizacja misji gospodarczej.

Rozmowy z delegacją gruzińską odbywały się w obecności Mirosława Karapyty – Marszałka Województwa Podkarpackiego, Anny Kowalskiej Wicemarszałek Województwa, włodarzy podkarpackich miast, Marii Michur Ziemby - Zastępcy Dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz przedstawicieli podkarpackich przedsiębiorców.

Rynek gruziński postrzegany jest przez reprezentantów regionalnych firm,  jako atrakcyjny kierunek rozwoju. Z tego też względu władze województwa podkarpackiego intensyfikują działania, zmierzające do poszerzenia współpracy z tym krajem.

Delegacja gruzińska uczestniczyła w wielu spotkaniach i rozmowach, podczas których ustalono szczegóły organizacji różnych przedsięwzięć. Do najważniejszych należy organizacja misji gospodarczej do Gruzji, która będzie szansą na nawiązanie kontaktów gospodarczych przez podkarpackie firmy. Misja skierowana będzie do producentów z branży budowlanej, nowoczesnych technologii, a także zajmujących się odnawialnymi źródłami energii.

076W ramach spotkań podsumowane zostały również dotychczasowe inicjatywy samorządu województwa. Należy do nich m.in. wniosek przygotowany przez oddział promocji gospodarczej Departamentu Promocji i Turystyki na realizację projektu, polegającego na utworzeniu Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Regionie Kachetia. To inicjatywa, która ma szansę zostać zrealizowana przy udziale funduszy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z programu pn. „Polska pomoc rozwojowa 2013”. Centrum ma pełnić funkcje konsultacyjno – informacyjne dla przedsiębiorstw z obu krajów. Wniosek na realizację zadania został złożony w grudniu ub. roku. W styczniu br. pomyślnie przeszedł ocenę formalną, obecnie czeka na ostateczną decyzję w sprawie przyznania środków na jego realizację. Jeśli uda się pozyskać środki, będzie to jedyna taka inicjatywa w Polsce, otwierająca szanse bezpośredniej współpracy przedsiębiorców z Polski i Gruzji.

Delegacja wzięła udział w posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wśród tematów, które zainteresowały przedstawicieli Gruzji były kwestie związane z wymianą doświadczeń z zakresu tworzenia i funkcjonowania podmiotów zrzeszających środowiska rolnicze, ponadto współpraca w zakresie rozwoju rolnictwa, a także kwestie związane z produkcją żywności ekologicznej.

Płaszczyzna gospodarcza to jednak nie jedyna dziedzina, w której oba regiony zamierzają szerzej współpracować. Kolejną inicjatywą, która już wkrótce będzie realizowana przez Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie jest cykl szkoleń i warsztatów dla strażaków.

Turystyka to dziedzina, w której obie strony widzą również duży potencjał. W trakcie pobytu delegacji gruzińskiej na Podkarpaciu, zapadła decyzja o organizacji wyjazdu touroperatorów z województwa podkarpackiego. Ponadto podczas spotkania w Gabinecie Marszałka, gospodarz województwa poruszył kwestie dotyczące przywrócenia czarterowych lotów między Rzeszowem, a stolicą Gruzji – Tbilisi. Umożliwiając bezpośrednie połączenie lotnicze na linii Rzeszów – Gruzja, z pewnością zwiększy się wymiana handlowa i ruch turystyczny w obu kierunkach.

Duże zainteresowanie Gruzini wykazali również prezentacją swoich wyrobów winiarskich w naszym regionie. Przyjęli zaproszenie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i będą obecni podczas Festiwalu Wina w Rzeszowie. Wcześniej wezmą też udział w konkursie win organizowanym w Łańcucie.

W programie wizyty gości z Gruzji sporo miejsca przeznaczono na wizyty w podkarpackich miastach. Podczas rozmów z włodarzami Rzeszowa, Przemyśla,  Sanoka czy Baligrodu, delegacja miała okazję wymienić się doświadczeniami oraz poznać mechanizmy, stymulujące rozwój miast i miasteczek naszego regionu.

Spotkania, rozmowy biznesowe połączono z prezentacją województwa podkarpackiego pod względem jego walorów i atrakcji turystycznych. Goście mieli okazję zobaczyć najciekawsze i najcenniejsze pod względem turystycznym miejsca w Rzeszowie czy Przemyślu. Delegacja zwiedziła ponadto Muzeum Zamek w Łańcucie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Muzeum Dzwonów i Fajek, a także Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Gruzińscy samorządowcy wzięli udział w największej zimowej imprezie w Polsce – finale Drużynowych Mistrzostw Świata w wyścigach motocyklowych na lodzie. Kibicowali również uczestnikom wyścigów psich zaprzęgów, podziwiając jednocześnie piękny krajobraz Bieszczadów.

Na szerszą współpracę z miastem Telavi zdecydowali się włodarze Rzeszowa. Podczas jednego ze spotkań w siedzibie Urzędu Miasta Rzeszowa doszło do podpisania listu intencyjnego obu miast. Wzajemne kontakty będą na początku polegać głównie na współpracy kulturalnej, a pierwsza okazja pojawi się podczas Rzeszów Carpathia Festival oraz w trakcie Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, na które delegacja gruzińska otrzymała oficjalne zaproszenie. W liście intencyjnym znajdują się również zapisy dotyczące możliwości współpracy w innych dziedzinach, oddziałujących pozytywnie nie tylko na rozwój Rzeszowa, ale całego regionu - Nasze narody współpracują już od dawna. Bardzo cenimy Polskę i Polaków. Bardzo długo żyliśmy w podobnych systemach i bardzo dobrze się rozumiemy– mówił w Rzeszowie gruzińskiposeł Gela Samharauli.

Sylwia Tęcza 


Pokaż Kachetia na większej mapie


Pokaż UMWP w Rzeszowie na większej mapie

linia 1024

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

linia 1024

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.