polska pomoc PL

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLSKO - GRUZIŃSKIE CENTRUM WSPIERANIA I PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player

Szukaj nas... PL

    

październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


TURYSTYKA

01Tempo współczesnego świata skłania do poszukiwania wciąż nowych doznań i wrażeń, silniejszych i zdecydowanie różnych od przytłaczającej codzienności. Może właśnie dlatego, najlepszym sposobem na zrelaksowanie jest intensywny wysiłek, a ten najskuteczniej osiągnąć poprzez aktywny wypoczynek. Województwo podkarpackie ma w tym względzie wiele do zaoferowania, bowiem mając na uwadze duże zróżnicowanie walorów przyrodniczych, stworzono tutaj interesującą i dostosowaną do każdego stopnia zaawansowania bazę rekreacyjno-turystyczną oraz sprzyjające warunki do wędrówek pieszymi szlakami, jazdy konnej i rowerem, żaglowania, jak też doskonalenia umiejętności pływackich, poznawania niuansów lotów szybowcowych przy użyciu paralotni czy też do uprawiania sportów zimowych, a nawet ekstremalnych.

Zwolennicy mocnych wrażeń i pasjonaci fotografii wędrując po leśnych ostępach Podkarpackiego, mogą się natknąć na żubra, jelenia, rysia, wilka a także niedźwiedzia. Wśród amatorów pieszych wędrówek dużą popularnością cieszą się Bieszczady i Beskid Niski. Godnym polecenia w podkarpackim Beskidzie Niskim jest szlak graniczny im. Kazimierza Pułaskiego, odsłaniający przed turystą piękno beskidzkiej przyrody na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

08Miłośnikom jazdy rowerowej proponujemy ciekawe trasy wycieczek. Gęsta sieć szlaków rowerowych oplata niemalże cały region. W samej stolicy województwa, Rzeszowie, jak również w jego okolicach, powstały liczne ścieżki rowerowe. Wiele tras rowerowych przygotowano z myślą o tych wszystkich, którzy nie uprawiają tego sportu wyczynowo. Gminne trasy zachęcają do krótkich wycieczek rodzinnych i wypadów rowerowych. Na rowerzystów czekają liczne hotele, pensjonaty, zajazdy, motele, gospodarstwa agroturystyczne, kampingi i pola biwakowe. Trasy rowerowe obfitują w bogate walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne.
Bardzo popularna w województwie podkarpackim jest turystyka konna. Ośrodków turystyki konnej jest tu ponad sto, a znaleźć w nich można wszystko, co w konnej przygodzie najlepsze. Bogactwo i różnorodność oferty nie są przypadkowe, bowiem tu właśnie znajdują się cenione ośrodki hodowlane, z których konie trafiają w najodleglejsze zakątki świata. Na terenie podkarpackiego znajduje się kilka ośrodków zaliczanych do grona liderów hodowli konia huculskiego oraz wiele prywatnych stadnin, preferujących konie rasy huculskiej. Dwoma wiodącymi ośrodkami są: Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Odrzechowej oraz Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatem. Prowadzona jest hodowla różnych ras- od popularnych koników polskich i koni małopolskich, przez konie hanowerskie i westfalskie, po konie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, ponadto liczne rasy kuców, a ostatnio także idealne do jazdy w stylu west- konie quarter horse. Doskonale przygotowane szlaki konne umożliwiają udział tak w długich rajdach wieloetapowych, jak i krótszych – weekendowych, czy wręcz jednodniowych wycieczkach konnych. Dla tych, którzy chcą zażyć prawdziwie surowych górskich warunków, stworzono tzw. rajdy gwiaździste- codzienne wypady w najdziksze ostępy. Odpoczynek jeźdźcom i koniom gwarantują specjalnie przygotowane i usytuowane wzdłuż tras stanice.

03Na żeglarzy czeka w Bieszczadach jeden z najpiękniejszych akwenów wodnych w Polsce – Zalew Soliński. Otoczone wzgórzami jezioro słynie ze zmienności kierunku wiatrów, co dla wodniaków jest nielada wyzwaniem. Żaden inny akwen w Polsce nie stawia żeglarzom tak wysokich wymagań i nie zapewnia tak dużej satysfakcji z żeglowania. Dużą atrakcją turystyczną zalewu są rejsy stateczkami bieszczadzkiej floty, wypływającymi z Polańczyka i Soliny. Kajakarzy zachęcamy do skorzystania z rzek regionu. Szlak kajakowy rzeką San z Sanoka do Przemyśla to trasa znanych ogólnopolskich spływów. Niemal na wszystkich rzekach i akwenach województwa odbywają się różnorodne imprezy wodne. Podkarpackie ma także wiele do zaoferowania amatorom podniebnych wrażeń.

Wspaniale ukształtowane tereny, dobre zaplecze techniczne i doskonała kadra szkoleniowa, pozwolą amatorom powietrznych wycieczek cieszyć się z ulubionej formy wypoczynku. Działa tu pięć aeroklubów oferujących turystyczne loty samolotem, motolotnią czy paralotnią oraz szkolenia spadochronowe i szybowcowe. Miejsca o niezwykle sprzyjających warunkach do szybowania to m.in. Bezmiechowa koło Leska i szybowisko w Weremieniu.

Podkarpackie to idealne miejsce do uprawiania turystyki ekstremalnej, która cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno na świecie jak i w Polsce.
Wszystkie te ekstremalne aktywności pozostają do Państwa dyspozycji za pośrednictwem organizatorów działających w naszym województwie. Amatorzy wspinaczki mogą sprawdzić swoje umiejętności w podkarpackich rejonach skałkowych. Czarnorzeki, Kamień Leski, Ciężkowice, Lipowica, Orli Kamień k/Sanoka oraz Prządki, to najlepsze miejsca do uprawiania wspinaczki tej formy.

Skarbem podkarpackiego są liczne uzdrowiska, których profil leczniczy opiera się na szczególnych walorach klimatu i wód mineralnych, łączącego cechy klimatu górskiego i – dzięki zawartości jodu – także cechy klimatu morskiego. Oferta uzdrowisk obejmuje profilaktykę, leczenie i rehabilitację oraz badania diagnostyczne. W zależności od profilu leczenia do dyspozycji kuracjuszy są liczne zabiegi, m.in. kąpiele mineralne, zawijanie borowinowe, inhalacje przy pomocy aparatów ultradźwiękowych oraz różne formy hydro – i fizykoterapii, jak też leczenie zimnem w kriokomorze. Występują tu ponadto liczne naturalne źródła wód leczniczych, które głównie są używane do picia i inhalacji oraz wspierają leczenie wielu schorzeń.

26Województwo Podkarpackie, jako region pogranicza etnicznego, politycznego religijnego, należy do najbardziej zróżnicowanych pod względem historycznym i kulturowym regionów naszego kraju. Znajduje to odzwierciedlenie w zabytkowych obiektach sakralnych, które są świadectwem przeszłości państwa polskiego, a także różnorodności wyznaniowej i kulturowej mieszkańców tych ziem. Fenomenem w skali kraju jest liczba zabytków drewnianych, zwłaszcza kościołów i cerkwi. Do najcenniejszych zalicza się kościoły w: Haczowie (XV w.) i Bliznem (XVI w.) – oba o wyjątkowej wartości artystycznej i bardzo dobrze zachowane, co usankcjonowane zostało wpisaniem ich na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obok tych najsłynniejszych, są też inne budowle sakralne należące do grupy najstarszych kościołów drewnianych z zachowanymi niezwykle cennymi walorami architektonicznymi. Są to m.in. kościoły w Domaradzu, Golcowej, Humniskach, Iwoniczu, Lubli, Lutczy, Łękach Górnych, Osieku Jasielskim i Trzcinicy. Nieco późniejsze obiekty sakralne, częściowo przekształcone, jednak z zachowanymi w układzie przestrzennym bądź w rozwiązaniach konstrukcyjnych tradycjami późnogotyckimi, można zwiedzać m.in. w Brzezinach, Cmolasie, Gawłuszowicach, Gogołowie, Krzemienicy, Nowosielcach Przeworskich, Porębach Dymarskich, Święcanach oraz w Średniej Wsi.

Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego województwa podkarpackiego są stosunkowo liczne cerkwie – drewniane i murowane, wyróżniające się baniastymi wieżami i kopułami. Najstarsze zachowane cerkwie drewniane, pochodzące z końca XVI i początku XVII w., znajdują się w Radrużu, Gorajcu, Chotyńcu i Uluczu. Z tego okresu pochodzą także cerkwie murowane w Posadzie Rybotyckiej (XV-XVI w. – cerkiew o cechach gotyckich, stanowiąca jeden z najcenniejszych zabytków architektury cerkiewnej w Europie) oraz w Kańczudze (I poł. XVII w.). Bogactwo zabytkowej architektury drewnianej wsi i małych miasteczek eksponują skanseny w Sanoku i Kolbuszowej oraz Zagrody w Zyndranowej, Markowej i Pruchniku koło Jarosławia. Ważnymi świadkami wielokulturowości terenów, tworzących obecnie województwo podkarpackie, są synagogi. Zachowane lub częściowo przekształcone można zobaczyć w Rzeszowie (Staromiejska i Nowomiejska – obie z XVII wieku), w Lesku i Łańcucie (znajduje się tu Oddział Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie) oraz Rymanowie i Strzyżowie (wszystkie datowane na XVIII w.). Z późniejszego okresu pochodzą synagogi w Jarosławiu, Niebylcu, Przemyślu, Tarnobrzegu, Ustrzykach Dolnych, Sanoku i Wielkich Oczach.

Podkarpackie to także teren z wieloma zabytkami architektury rezydencjonalnej. Najstarsze obiekty tego typu to palatium na Górze Zamkowej w Przemyślu, ruiny gotyckiego zamku w Odrzykoniu i zamek w Sanoku (przełom gotyku i renesansu). Z późniejszego okresu pochodzą inne przykłady tejże architektury: zamki, pałace i dwory w Baranowie Sandomierskim, Krasiczynie, Łańcucie, Przemyślu, Boguchwale, Dukli, Narolu, Rzeszowie, Sieniawie, Stalowej Woli-Rozwadowie, Wysocku i Wiśniowej, a także w Dubiecku, Lesku, Nienadowej, Witkowicach, Zarzeczu i Żyznowie. Dużą atrakcją turystyczną województwa są obiekty dawnej Twierdzy Przemyśl oraz kompleks schronów kolejowych dla pociągów sztabowych Stępina-Cieszyna-Strzyżów, zbudowany w czasie II wojny światowej, a także skansen – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce k. Krosna, utworzony na terenie najstarszej w świecie kopalni ropy naftowej, w miejscu narodzin przemysłu naftowego i techniki rafineryjnej.

www.podkarpackie.travel 


Pokaż Kachetia na większej mapie


Pokaż UMWP w Rzeszowie na większej mapie

linia 1024

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

linia 1024

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.