polska pomoc PL

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLSKO - GRUZIŃSKIE CENTRUM WSPIERANIA I PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player

Szukaj nas... PL

    

październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 01_Art_grafika/2014/podsumowanie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 01_Art_grafika/2014/podsumowanie oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Centrum powstało z myślą o polskich i gruzińskich przedsiębiorcach. Jego siedziba znajduje się w Telavi - stolicy Regionu Kachetia na wschodzie Gruzji. Powstanie i funkcjonowanie Centrum to jedno z głównych zadań projektu zatytułowanego „Podkarpackie wspomaga rozwój regionalny Regionu Kachetia poprzez wspieranie instytucji otoczenia biznesu w Regionie Kachetia”, realizowanego w Departamencie Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Całkowita wartość przeznaczona na realizację projektu wynosi 133 938,zł, z czego 119 296 zł to dotacja z MSZ.

Od kwietnia do grudnia przez Centrum przewinęło się wielu zainteresowanych współpracą gospodarczą z podmiotami polskimi. Gruzini pytają w Centrum o polskie przepisy i regulacje unijne, umożliwiające sprzedaż produktów. W momencie parafowania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, Gruzja stoi na drodze wejścia do Unii Europejskiej, co oznacza, że polski rynek jest dla gruzińskich producentów perspektywicznym miejscem na rozwój. Nie brak również Polaków zainteresowanych Gruzją. Szczególne jeśli chodzi o współpracę w branży turystycznej i winiarskiej. - W związku z tym, że głównym celem projektu jest implementacja strategii rozwoju gospodarczego regionu Kachetia poprzez wsparcie przedsiębiorców, władz regionalnych, lokalnych w zakresie kształtowania wizerunku gospodarczego Polsko – Gruzińskie Centrum Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości jest ukierunkowane na wsparcie każdego, kto jest zainteresowany pozyskaniem informacji na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kachetii, na temat możliwości inwestycyjnych, możliwości skorzystania ze środków finansowych na wsparcie przedsiębiorców, czy tez nawiązaniem współpracy handlowej polsko-gruzińskiej. Centrum prowadzi też swoją stronę internetową, która zawiera nie tylko ogólne informacje o regionie Kachetii, ale tez informacje gospodarcze, turystyczne, a także początkową bazę ofert współpracy przedsiębiorców polskich i gruzińskich – podkreśla Maria Michur - Ziemba, Zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, koordynator projektu.

Oprócz podstawowych zadań Centrum realizuje też inne zadania. Przykładem jest m.in. zorganizowana wizyta studyjna dla winiarzy Podkarpacia, którzy podczas pobytu w Gruzji mieli okazję poznać tajniki jednej z najstarszych metod produkcji wina. Z kolei ze swojej strony eksperci ze Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia podzielili się wiedzą na temat certyfikacji win, standardów sprzedaży win na rynkach unijnych i w zakresie tworzenia ofert enoturystycznych.

Działania Centrum, ale również współpracę z Gruzją pozytywnie ocenia Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego - My jako województwo chcemy docelowo współpracować z regionem Kachetia w Gruzji. To jest bardzo interesujący region dla nas z punktu widzenia wymiany gospodarczej, związanej z przetwórstwem z obszarem spraw wiążących się z rozwojem gospodarczym. Chcemy ten projekt kontynuować, bo on bardzo dobrze się zapowiada – podkreśla marszałek.  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na pomoc rozwojową również w Gruzji przewidziało również środki w tym roku. Urząd Marszałkowski przygotował i złożył już do oceny nowy projekt. Jeśli przejdzie pozytywną ocenę uzyskane fundusze na pewno pomogą kontynuować rozpoczęte działania. Czy projekt przejdzie pozytywną ocenę i zostanie skierowany do realizacji dowiemy się prawdopodobnie w lutym. 

{gallery}/01_Art_grafika/2014/podsumowanie{/gallery}


Pokaż Kachetia na większej mapie


Pokaż UMWP w Rzeszowie na większej mapie

linia 1024

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

linia 1024

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.