polska pomoc PL

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLSKO - GRUZIŃSKIE CENTRUM WSPIERANIA I PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player

Szukaj nas... PL

    

październik 2021
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


Spotkanie w Urzędzie

W pierwszym dniu pobytu na Podkarpaciu z gośćmi z Gruzji spotkał się Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Województwa.10
Głównym tematem rozmów podczas spotkania były możliwe płaszczyzny współpracy pomiędzy Podkarpaciem a Regionem Kachetia. Członek Zarządu Bogdan Romaniuk mówił, że oprócz gospodarki, oba regiony mogą czerpać wiedzę i doświadczenie w takich dziedzinach jak turystyka czy dziedzictwo kulturowe. - Cieszę się bardzo z państwa wizyty. Jestem przekonany, że jest to bardzo dobry początek współpracy, wierzę, że nasze dobre relacje przełożą się na konkretne inicjatywy na wielu płaszczyznach, nie tylko gospodarczej – mówił Członek Zarządu Bogdan Romaniuk.

Goście z Gruzji dziękowali za zaproszenie i zapewniali, że Podkarpackie to dla nich bardzo ważny partner. Chcielibyśmy przede wszystkim wykorzystać doświadczenia Podkarpacia w sięganiu po unijne dotacje – mówił Dimitri Botchoridze Przewodniczący Rady Regionu Kachetia – Jesteśmy dumni, że naszym partnerem jest region, który ma tak wiele osiągnięć w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy przekonani, że także nasze gruzińskie doświadczenia, między innymi te dotyczące agroturystyki i winiarstwa okażą się dla państwa cenne.

05Maria Michur – Ziemba, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki, mówiła na spotkaniu o tym jak ważny jest realizowany właśnie przez Urząd Marszałkowski projekt pn. „Podkarpackie wspomaga rozwój regionalny Regionu Kachetia poprzez wspieranie instytucji otoczenia biznesu w Regionie Kachetia". Jego efektem jest działające od kwietnia w Telavi (Region Kachetia) Polsko – Gruzińskie Centrum Wspierania i Promocji Przedsiębiorczości, które pełni funkcje konsultacyjno informacyjne dla przedsiębiorców z obu państw oraz czerwcowa wizyta samorządowców z Gruzji na Podkarpaciu. Dla naszych partnerów to przede wszystkim okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat tworzenia obszarów o podwyższonej aktywności gospodarczej, w tym specjalnych stref ekonomicznych.

Prezentacja podkarpackich doświadczeń

Podczas pobytu w województwie podkarpackim gruzińska delegacja spotkała się z przedstawicielami Izby Przemysłowo – Handlowej w Rzeszowie, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas spotkań Gruzini pytali o wszystkie aspekty związane z gospodarką regionu, w tym o środki unijne, które wykorzystywane są w celu rozwoju gospodarczego. To, co usłyszeli w trakcie spotkań, mieli szansę zweryfikować podczas wizyt na terenie specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu. Na pytania dotyczące podstaw prawnych, przepisów i ogólnych zasad tworzenia i prowadzenia stref odpowiadał Marek Indyk – dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu.

W Mielcu Gruzini dowiedzieli się, w jaki sposób miasto wykorzystuje swój potencjał gospodarczy w promocji regionu, uwzględniając przy tym atuty wynikające z funkcjonowania strefy. Mieli również okazję przyjrzeć się z bliska produkcji wózków elektrycznych jednego ze światowych producentów. Oferta mieleckiej firmy tak zachwyciła naszych gości, że wizyta w hali produkcyjnej, skończyła się deklaracją zakupu czterech wózków. Jeśli zamiary uda się sfinalizować wózki będą obwozić turystów po mieście Telavi - stolicy Regionu Kachetia, które jest miejscem licznych wycieczek osób z całego świata.

Podczas pobytu w województwie podkarpackim delegacja gruzińska wzięła ponadto udział w gali „Wiarygodne firmy i liderzy województwa podkarpackiego, organizowanej przez Izbę Przemysłowo – Handlową w Rzeszowie. Podczas uroczystości Gruzini mieli szansę wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami podkarpackich przedsiębiorców. Ponadto odwiedzili Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny. Zarządzający Parkiem prezentowali możliwości, jakie stwarza inwestorom Park. Podkreślano, że przedsiębiorstwa mogą prowadzić w nim działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

Jednym z punktów w programie wizyty Gruzinów na Podkarpaciu było również spotkanie z przedstawicielami Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców.

Dobre opinie o projekcie

Znaczącą inicjatywą zrealizowaną w ramach projektu jest funkcjonujące w Kachetii Polsko – Gruzińskie Centrum Wspierania i Promocji Przedsiębiorczości. Centrum utworzono w kwietniu, a jego głównym zadaniem jest m.in. pomoc polskim i gruzińskim przedsiębiorcom w szukaniu partnerów inwestycyjnych i handlowych na terenie obu państw. Ponadto w ramach projektu we wrześniu odbędą się Polsko – Gruzińskie Dni Przedsiębiorczości w Telavi, Kvareli, Sighnaghi i Gurjaani. W trakcie tego wydarzenia przedstawiciele Izby Przemysłowo Handlowej oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia będą się dzielić z Gruzinami informacjami na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej, jak również na temat standardów europejskich dotyczących funkcjonowania firm, w tym certyfikacji produktów, czy tworzenia ofert enoturystycznych. Dodatkowo Polsko – Gruzińskie Centrum zajmie się organizacją wizyty studyjnej dla Podkarpackich winiarzy, której celem będzie wymiana doświadczeń z dziedziny winiarstwa.

Podkarpacki projekt już zbiera pozytywne opinie. - W czasie ogólnopolskiej konferencji współpracy międzynarodowej samorządów, która odbyła się pod koniec czerwca w Poznaniu, Zastępca Dyrektora ds. wdrażania Departamentu Współpracy Rozwojowej Karolina Zelent – Śmigrodzka nie tylko doceniła naszą inicjatywę, jako bardzo pożyteczne działanie na rzecz promocji polskiej pomocy rozwojowej, ale podkreśliła, że jest to projekt wyróżniający się skonkretyzowanym działaniem w ramach współpracy z krajami tzw. Partnerstwa Wschodniego – podkreśla Maria Michur – Ziemba. Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki.

Monika Konopka
Sylwia Tęcza


Pokaż Kachetia na większej mapie


Pokaż UMWP w Rzeszowie na większej mapie

linia 1024

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

linia 1024

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.