polska pomoc PL

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLSKO - GRUZIŃSKIE CENTRUM WSPIERANIA I PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player

Szukaj nas... PL

    

styczeń 2022
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6


Turystyka Regionu Kachetia

017Region Kachetia podobnie jak terytorium całej Gruzji jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie zakątkiem świata. Barwna przyroda, liczne zabytki, interesująca kultura to tylko niektóre z bogatych walorów tego miejsca. 

Kachetia leży we wschodniej części kraju i jest największym zagłębiem winiarskim całego Kaukazu, a najlepsze warunki do uprawy krzewu winnego panują w jego sercu - w Dolinie Alazańskiej (Alazani) o ciepłym i dość suchym klimacie.

Główne osady Kachetii powstały dookoła żyznej krainy, w miejscu gdzie Równina Alazańska styka się z okolicznymi górami. Nie brakuje tam cennych zabytków kultury, wśród nich klasztory w Gremi, Ikalto, Kwareli i Szuamcie. Szczególne miejsce pośród budowli sakralnych zajmuje najwyższa w kraju katedra Alawerdi z XI w.

007Przyroda Kachetii jest krańcowo zróżnicowana i bogata w endemity. Dla ochrony dzikiej zwierzyny lasów kasztanowych (z kasztanowcem jadalnym) i roślinności piętra alpejskiego utworzono rezerwat Ladogechski, który obejmuje fragment południowych stoków Pasma Głównego w okolicach miasta Ladogechi.

Kachetia zachwyca także mnóstwem zabytków - skarbem regionu jest przyklejony do skalistego zbocza klasztor Nekresi (IV w.), warto także odwiedzić Cerkiew Świętych Archaniołów z dzwonnicą i wieżą zamkową w Gremi. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc Kachetii jest Signagi (Sighnaghi) - ufortyfikowane miasto leżące na niewielkim płaskowyżu, z którego roztaczają się najlepsze panoramy na Dolinę Alazańską i imponującą ścianę Wielkiego Kaukazu.

Zabytkowe miejsca w Regionie Kachetia:

Monastyr Ikalto – kompleks klasztorny założony w drugiej połowie VI w. Kompleks położony jest niedaleko miasta Telavi. Ikalto było znane ze swojej szkoły filozofii, mieszkał tam i tworzył Arseniusz z Ikalto. Na terenie klasztoru zachowały się trzy cerkwie: Sameba, Chwtaeba i Kwelacminda oraz refektarz, winnica i budynek akademii.

Gremi - w XVI w. i XVII w. była stolicą królestwa Kachetii, założona przez króla Lewana. Miasto istniało jedynie 150 lat. W 1616 r. rozgrabione i zniszczone przez pułk Szacha Abbasa I, nigdy nie odzyskało dawnej świetności. W połowie XVII w. królowie Kachetii przenieśli stolice do pobliskiego Telavi.

Ruiny miasta zajmują około 50 ha. Na wzgórzu uchowała się świątynia, wieża zamkowa, dzwonnica oraz piwnica na wino (marani). Wykopaliska archeologiczne wskazują, że miasto składało się z trzech części. Część środkową stanowiła cytadela, na zachód od niej znajdowało się targowisko, a wschodnią część zamieszkiwał król ze swoją świtą.

Dawid Garedża - jest to kompleks monastyrów na półpustynnych stokach góry Garedża. Część kompleksu znajduje się w rejonie Agstafa, na terenie Azerbejdżanu.

Monastyr św. Jerzego w Bodbe  – kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich, zlokalizowany 2 km od miasta Signagi w rejonie Kachetia. Wybudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Monastyr funkcjonuje obecnie jako opactwo i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Monastyr Bodbe położony jest wśród wysokich cyprysów na stromym zboczu w dolinie rzeki Alazani, skąd roztacza się widok na Kaukaz. Na terenie kompleksu przetrwał zabytek gruzińskiej architektury – trójnawowa bazylika z półkolistymi apsydami. Niegdyś kształtem przypominała budowle z wczesnych lat feudalnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pokryta była stiukami. Wolnostojąca trzypiętrowa dzwonnica wzniesiona została między 1862 a 1885, częściowe zniszczenia odbudowano w 2003.

Około 3 km od klasztoru znajduje się mała kaplica św. Zabulona i św. Sosana, zbudowana w latach 90. Wypływa stamtąd źródło św. Nino, które – jak głosi legenda – posiada uzdrawiającą moc.

Alawerdi - monastyr w Kachetii, położony 20 km od Telavi we wschodniej Gruzji. Zbudowany w XI w, w okresie zjednoczenia i powstania mocnego feudalnego państwa, był najbardziej znaczącą świątynią w całej Kachetii.

Kompleks otoczony jest murami. Centrum stanowi katedra. Wielka budowla z kopułą dotrwała do czasów dzisiejszych ale w zmienionej formie. Według źródeł historycznych mocno zniszczony kościół pozbawiony kopuły został odbudowany w latach 80. XV w. przez królową Nestan-Daredżan, króla Aleksandra i królową Annę. Alawerdi jest drugim co do wysokości (ponad 55 m) budynkiem kościelnym w Gruzji.

Udżarma - miasto-forteca średniowiecznego królestwa Kartlijskiego. Położona około 45 km od Tbilisi, na prawym brzegu rzeki Lori. Twierdza w Udżarmie do późnego średniowiecza była rezydencją królewskiej rodziny, w X w. została zniszczona przez Arabów. W XIII w. król Gruzji Grzegorz III częściowo ją odbudował. W późnym średniowieczu twierdza należała do rodu feudałów Czołokaszwili. Przez długi okres stała ona pusta. Udżarmska twierdza uniknęła poważnych zniszczeń, była często remontowa, należy do najlepiej zachowanych pomników gruzińskiej architektury. Ma co najmniej 1500 lat.

Miasto-forteca składa się z dwóch części: twierdzy położonej na płaskowyżu skalistego wzgórza i miasta na zboczu. Zabudowania otoczone były obronnym murem z dziewięcioma czworokątnymi wieżami.

Pałac królewski – dwupiętrowy budynek ze skarbcem - był położony we wschodniej części twierdzy. W środkowej część znajdował się kościół Świętego Krzyża (Dżwar Patiosani).

Źródło: http://pl.wikipedia.org


Pokaż Kachetia na większej mapie


Pokaż UMWP w Rzeszowie na większej mapie

linia 1024

 Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

linia 1024

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.