angielska logo

Kahetia www

slider header1

   REGION KACHETIA

POLISH - GEORGIAN CENTRE SUPPORT AND PROMOTION OF ENTREPRENEURSHIP

Przesten otwarta

Get Adobe Flash player
October 2020
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1


Samorządowcy z Gruzji z wizytą na Podkarpaciu

03Udział w konferencji na temat zasad tworzenia i funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, spotkania z przedstawicielami firm i stowarzyszeń, a także zwiedzanie Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznym to tylko kilka punktów z programu wizyty samorządowców z gruzińskiego Regionu Kachetia w województwie podkarpackim. Goście z Gruzji przebywali w naszym regionie w dniach 18 – 22 czerwca, a ich pobyt związany był z realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego projektu, którego celem jest wsparcie rozwoju regionalnego naszego gruzińskiego partnera.

Spotkanie w Urzędzie

W pierwszym dniu pobytu na Podkarpaciu z gośćmi z Gruzji spotkał się Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Województwa.10
Głównym tematem rozmów podczas spotkania były możliwe płaszczyzny współpracy pomiędzy Podkarpaciem a Regionem Kachetia. Członek Zarządu Bogdan Romaniuk mówił, że oprócz gospodarki, oba regiony mogą czerpać wiedzę i doświadczenie w takich dziedzinach jak turystyka czy dziedzictwo kulturowe. - Cieszę się bardzo z państwa wizyty. Jestem przekonany, że jest to bardzo dobry początek współpracy, wierzę, że nasze dobre relacje przełożą się na konkretne inicjatywy na wielu płaszczyznach, nie tylko gospodarczej – mówił Członek Zarządu Bogdan Romaniuk.

Goście z Gruzji dziękowali za zaproszenie i zapewniali, że Podkarpackie to dla nich bardzo ważny partner. Chcielibyśmy przede wszystkim wykorzystać doświadczenia Podkarpacia w sięganiu po unijne dotacje – mówił Dimitri Botchoridze Przewodniczący Rady Regionu Kachetia – Jesteśmy dumni, że naszym partnerem jest region, który ma tak wiele osiągnięć w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy przekonani, że także nasze gruzińskie doświadczenia, między innymi te dotyczące agroturystyki i winiarstwa okażą się dla państwa cenne.

05Maria Michur – Ziemba, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki, mówiła na spotkaniu o tym jak ważny jest realizowany właśnie przez Urząd Marszałkowski projekt pn. „Podkarpackie wspomaga rozwój regionalny Regionu Kachetia poprzez wspieranie instytucji otoczenia biznesu w Regionie Kachetia". Jego efektem jest działające od kwietnia w Telavi (Region Kachetia) Polsko – Gruzińskie Centrum Wspierania i Promocji Przedsiębiorczości, które pełni funkcje konsultacyjno informacyjne dla przedsiębiorców z obu państw oraz czerwcowa wizyta samorządowców z Gruzji na Podkarpaciu. Dla naszych partnerów to przede wszystkim okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat tworzenia obszarów o podwyższonej aktywności gospodarczej, w tym specjalnych stref ekonomicznych.

Prezentacja podkarpackich doświadczeń

Podczas pobytu w województwie podkarpackim gruzińska delegacja spotkała się z przedstawicielami Izby Przemysłowo – Handlowej w Rzeszowie, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas spotkań Gruzini pytali o wszystkie aspekty związane z gospodarką regionu, w tym o środki unijne, które wykorzystywane są w celu rozwoju gospodarczego. To, co usłyszeli w trakcie spotkań, mieli szansę zweryfikować podczas wizyt na terenie specjalnych stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu. Na pytania dotyczące podstaw prawnych, przepisów i ogólnych zasad tworzenia i prowadzenia stref odpowiadał Marek Indyk – dyrektor oddziału ARP w Tarnobrzegu.

W Mielcu Gruzini dowiedzieli się, w jaki sposób miasto wykorzystuje swój potencjał gospodarczy w promocji regionu, uwzględniając przy tym atuty wynikające z funkcjonowania strefy. Mieli również okazję przyjrzeć się z bliska produkcji wózków elektrycznych jednego ze światowych producentów. Oferta mieleckiej firmy tak zachwyciła naszych gości, że wizyta w hali produkcyjnej, skończyła się deklaracją zakupu czterech wózków. Jeśli zamiary uda się sfinalizować wózki będą obwozić turystów po mieście Telavi - stolicy Regionu Kachetia, które jest miejscem licznych wycieczek osób z całego świata.

Podczas pobytu w województwie podkarpackim delegacja gruzińska wzięła ponadto udział w gali „Wiarygodne firmy i liderzy województwa podkarpackiego, organizowanej przez Izbę Przemysłowo – Handlową w Rzeszowie. Podczas uroczystości Gruzini mieli szansę wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami podkarpackich przedsiębiorców. Ponadto odwiedzili Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny. Zarządzający Parkiem prezentowali możliwości, jakie stwarza inwestorom Park. Podkreślano, że przedsiębiorstwa mogą prowadzić w nim działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach.

Jednym z punktów w programie wizyty Gruzinów na Podkarpaciu było również spotkanie z przedstawicielami Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców.

Dobre opinie o projekcie

Znaczącą inicjatywą zrealizowaną w ramach projektu jest funkcjonujące w Kachetii Polsko – Gruzińskie Centrum Wspierania i Promocji Przedsiębiorczości. Centrum utworzono w kwietniu, a jego głównym zadaniem jest m.in. pomoc polskim i gruzińskim przedsiębiorcom w szukaniu partnerów inwestycyjnych i handlowych na terenie obu państw. Ponadto w ramach projektu we wrześniu odbędą się Polsko – Gruzińskie Dni Przedsiębiorczości w Telavi, Kvareli, Sighnaghi i Gurjaani. W trakcie tego wydarzenia przedstawiciele Izby Przemysłowo Handlowej oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia będą się dzielić z Gruzinami informacjami na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej, jak również na temat standardów europejskich dotyczących funkcjonowania firm, w tym certyfikacji produktów, czy tworzenia ofert enoturystycznych. Dodatkowo Polsko – Gruzińskie Centrum zajmie się organizacją wizyty studyjnej dla Podkarpackich winiarzy, której celem będzie wymiana doświadczeń z dziedziny winiarstwa.

Podkarpacki projekt już zbiera pozytywne opinie. - W czasie ogólnopolskiej konferencji współpracy międzynarodowej samorządów, która odbyła się pod koniec czerwca w Poznaniu, Zastępca Dyrektora ds. wdrażania Departamentu Współpracy Rozwojowej Karolina Zelent – Śmigrodzka nie tylko doceniła naszą inicjatywę, jako bardzo pożyteczne działanie na rzecz promocji polskiej pomocy rozwojowej, ale podkreśliła, że jest to projekt wyróżniający się skonkretyzowanym działaniem w ramach współpracy z krajami tzw. Partnerstwa Wschodniego – podkreśla Maria Michur – Ziemba. Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki.

Monika Konopka
Sylwia Tęcza


Pokaż Kachetia na większej mapie

linia 1024

 

The project is co-financed by the Polish co- development of the Ministry of Foreign Affairs in 2013r.

linia 1024

The publication expresses the views only of the author and can not be identified with the official stance of the Ministry of Foreign Affairs.